Zabudowany prysznic to bardzo ciekawa alternatywa dla zwykłego brodzika z kabiną. Pozwala lepiej wykorzystać dostępne miejsce w łazience, a przy tym wyłącznie od nas zależy, jaki będzie miał on kształt i powierzchnię.
Aby była możliwa budowa prysznica bez brodzika muszą być spełnione pewne warunki:
odpływ kanalizy musi być dostępny możliwie najbliżej i najniżej w obrębie kabiny
ściany oraz posadzka muszą być pokryte hydroizolacją chroniącą przed nasiąkaniem i przeciekaniem wody
Aby wykonać zabudowę prysznica należy przygotować posadzkę wraz z odpływem wody. Odpływ może być wykonany w wersji liniowej (rynna w posadzce odprowadzająca wodę), lub w wersji standardowej z punktową kratką. Wykonanie posadzki musi zapewniać możliwość zainstalowania syfonu.
Następnie należy przygotować ściany pod kątem montażu drzwi. Najczęściej stosuje się szklane drzwi prysznicowe. Ich wymiary muszą być dobrze znane przed przystąpieniem do realizacji zabudowy. Aby ją wykonać najwłaściwszym sposobem jest zabudowanie z płyt kartonowo-gipsowych wraz ze stelażem. Budowanie ścianek z gazobetonu lub podobnych materiałów musi uwzględniać stabilność konstrukcji, przez co to rozwiązanie jest rzadziej stosowane.
W posadzce musi być zachowany spadek w wielkości 3-5% w kierunku odpływu. To bardzo ważne aby na tym etapie budowy zabudowy prysznicowej dokładnie wykonać spadki w posadzce. Będzie to miało bezpośredni wpływ na skuteczność odprowadzania wody podczas kąpieli. Wszelkie błędy popełnione na tym etapie będą nie do poprawienia w przyszłości.
Pokrycie posadzki ze spadkiem najlepiej wykonać z płytek mozaikowych. Mozaika sprawia, że pochyłości nie są tak widoczne. Nacinanie płytek w kierunku spadku to nie najlepszy pomysł ze względu na estetykę całości.
Wykończenie posadzki brodzika powinno się wykonać z niewielkim stopniem. Oczywiście spotyka się brodziki płynnie przechodzące w posadzkę całej łazienki, lecz jest to niepraktyczne w domach mieszkalnych. Progi brodzików z powodzeniem wykonujemy za pomocą wstawek marmurowych lub konglomeratowych. Przy niewielkich nakładach finansowych efekt jest zdumiewająco dobry!
Armatura w przypadku zabudowy prysznica w zasadzie nie różni się od tej stosowanej w zwykłych kabinach. Mamy do wyboru całe spektrum rozwiązań – począwszy od tradycyjnych baterii, na natryskach wielopunktowych z deszczownicą i baterią termostatyczną skończywszy. Wybór jak zawsze należy do Inwestora.
Warto tu zauważyć, że współczesna technologia sprawia, że zabudowy prysznicowe mogą przyjmować dowolne kształty. Bardzo popularne jest rozwiązanie w kształcie ślimaka – nie wymaga wstawiania drzwi, gdyż osoba kąpiąca się jest odizolowana od pozostałej części łazienki przez „labirynt” stworzony ze ścianki.
Podsumowując
– zabudowa prysznica to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kabin i brodzików
– koszt wykonania zabudowy jest w zasadzie równy cenie kabiny i brodzika
– aby wykonać zabudowany brodzik niezbędna jest odpowiednia konfiguracja odpływu wody
– zabudowa prysznica może przyjmować dowolne kształty